Művelődés

Szenttamas.rs
KÉSZÜL A VÉGEL LÁSZLÓ-BIBLIOGRÁFIA

          2010-ben jelent meg Horváth Futó Hargita Gion Nándor-bibliográfia című kötete. A Gion-bibliográfia elkészítése szenttamási viszonylatban egyedülálló vállalkozás volt, a publikáció pedig  a kutatók elé tárja a Gion Nándor életéről és munkásságáról szóló írásokat az első fellelhető dokumentumtól napjainkig. A könyv a Családi Kör Kft. Kiadásában jelent meg a Tartományi Kulturális Titkárság és a Gion Nándor Emlékház támogatásával. A kiadott példányok a Kárpát-medence számos könyvtárába eljutottak, hogy segítsék a Gion-opust kutatók munkáját.
Gion bibliografia

A Gion Nándor-bibliográfia borítóját ifj. Sebestyén Imre tervezte

Miről is informál a bibliográfia? Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy valamilyen témáról milyen könyvek, cikkek, tanulmányok jelentek meg, vagy egy adott szerző műveire, azaz hol és milyen témájú írásokat publikált, akkor a bibliográfiákat (több fajtájuk is létezik) kell megnéznünk. Tanulmányaink során az ismeretek nagyobb hányadát a szakirodalomból szerezzük, ezért a bibliográfiák nemcsak a tudományos kutatás, hanem az egyetemi tanulmányok során is nélkülözhetetlenek. A bibliográfia olyan dokumentumok jegyzéke, amelyek valamilyen közös tulajdonsággal rendelkeznek. Ez a tulajdonság többnyire a dokumentumok témája, de lehet a megjelenés helye, ideje vagy a dokumentumok típusa is. Ezek a jegyzékek rendezett formában sorolják fel a dokumentumokat. A rendező elv lehet betűrend, szakrend, időrend vagy bármi más, ami a használat szempontjából célszerű. Legtöbb esetben név, tárgy vagy címmutató egészíti ki, aminek segítségével az egyes tételek visszakereshetők. Egy bibliográfia lehet összefoglaló, lezárt, azaz  retrospektív, vagy rendszeresen, folyamatosan megjelenő, azaz kurrens, és lehet más összefüggés szerint is rendszerezni.

Vendégségben Végeléknél

Munka közben a szerző, a szerkesztő és az író
Horváth Futó Hargita, Ispánovics Csapó Julianna és Végel László
(Fénykép: Fárbás Anikó)

A Gion Nándor-bibliográfia anyaga folyamatosan bővül, mert időközben sok új írás jelent meg, és jelenik meg ma is. A kötet szenttamási bemutatóján a szerző már akkor elárulta, fontosnak tartja a másik szenttamási író, Végel László munkásságának bibliográfiai feldolgozását is. A munka 2011-ben kezdődött. Az anyag felkutatásában nagy segítségére volt az író és felesége Fárbás Anikó, akik a saját összegyűjtött és rendszerezett dokumentumaikat, fényképeiket, az író köteteit és a külföldi recepció anyagait is a bibliográfus rendelkezésére bocsátották. A kötet az újvidéki Bölcsészettudományi Kar kiadásában, a Szerb Köztársaság Oktatási, Tudományügyi és Technológiai Fejlesztési Minisztériuma támogatásában jelenik meg. Szerkesztője Ispánovics Csapó Julianna. Végel László írói bibliográfiájának kiadásával az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke ismét elindítja az Írói Bibliográfia sorozatot, amelynek egyetlen kötete, Bosnyák István Sinkó Ervin a horvát irodalomban (Bibliográfiai tájékoztató 1945–1959) című bibliográfiája 1979-ben jelent meg. A  könyv megjelenése 2014 februárjában várható.

ND 2013. december 19.